funny-cute-cats-wallpapers-18-cool-hd-wallpaper
چرا گربه ها اینقدر میخوابند؟
تیر ۵, ۱۳۹۵
fluffy cat
مراقبت از گربه های مسن
تیر ۲۰, ۱۳۹۵
نمایش همه
cat-in-litter-box

کمتر از ۱۰ درصد از گربه ها مشکلات دفع در جای نامناسب را دارند که میتواند ادرار یا مدفع و یا هر دو باشد که در جایی به غیر از ظرف توالت کارشان را انجام دهند و میتواند دلایل مختلفی داشته باشد.

اگر گربه شما در ظرف توالتش راحت نباشد و یا به راحتی نتواند ازآن استفاده کند به احتمال بسیار زیاد در خارج از طرفش دستشویی میکند.در ادامه مواردی که باعث میشوند که گربه شما از ظرف توالتش استفاده نکند در زیر اشاره شده:

re

۱- شما به خوبی ظرف خاک گربه را تمیز نکرده و یا به شکل ناقص تمیز کرده باشید.

۲-اگر چند گربه دارید و طرف توالت کوچک و مشترک دارند و برایشان کافی نیست.بهتر است به تعداد گربه ها ظرف توالت جداگانه داشته باشید.

۳- اگر ظرف توالت برای گربه شما کوچک شده باشد

۴-اگر ظرف توالت سرپوشی دارد که ورود و خروج به طرف را برای گربه مشکل میکند.

۵-بستر خاک در ظرف توالت باید عمیق باشد یعنی بین ۳ تا ۶ سانتیمتر عمق.گربه ها در خاک کم عمق دستشویی نمیکنند و ناراحتنند.

fssffs

 • بعضی از گربه ها هم میتوانند سلیقه ای عمل کنند و یا رفتارشان و یا عاداتشان و همچنین محیطشان در این کار دخیل باشد که در ظرف خود ادرار یا مدفوع نکنند و در جایی دیگر از خانه این کار را انجام دهند که به مهم ترین علل آن اشاره میکنیم:
 • ترجیح گربه به سایر سطوح:

  برخی گربه ها برای دفع ادرار و مدفوع بعضی از سطوح را به دلیل بافت خاصش به بستر خاک خود ترجیح میدهند مثل قالی,رختخواب و یا حتی خاک گلدان

  مثل انسان ها و سگها, گربه ها نیز موقعیت جایی که دفع میکنند برایشان مهم است و ممکن است از موقعیت ظرف توالت خود راضی نباشند و در جایی دیگر دفع کنند.

  ناتوانی در استفاده از بستر:

  بسیاری از گربه های پیر و یا گربه هایی که اختلالات حرکتی و فیزیکی دارند از ظرف های توالتی که دیواره بلندی داشته باشند نمیتوانند وارد بستر شده و در جایی راحت تر دفع میکنند.

  بیماری و درد در حین دفع ادرار یا مدفوع:

  در این مواقع چون گربه در اثر بیماری و مشکلات دفع دردناک دارد, ورود به ظرف را همراه با خاطره درد میداند در نتیجه پس از برگشت سلامتی اش به دلیل خاطره بدی که به جای مانده در ظرف توالت خود نمیرود و یا رفته و قبل از دفع بیرون می آید که نیاز به صبر و تمرین با گربه دارد.

   هیجان و استرس محیطی:

  هرچیزی که باعث هیجان و استرس گربه شود از جمله آوردن حیوانی جدید به منزل و یا حتی رفتن یکی از افراد خانواده و یا حتی دوستش میتواند باعث تغییر در رفتارش و در دفع در جای نامناسب شود.

  تعارض چند گربه در یک منزل:

  گاهی اوقات یک گربه یا بیشتر کنترل دسترسی به ظرف توالت را به دست گرفته و به بقیه گربه ها اجازه استفاده نمیدهند در نتیجه ممکن است گربه ی دیگر در جایی دیگر دفع داشته باشد.

  توصیه هایی جهت رفع این مشکل برای گربه شما:

  ۱ – به گربه حق انتخاب دهید تا خودش بستر مناسبش را انتخاب کند به این طریق که میتوانید از دو ظرف توالت با دو بستر متفاوت استفاده کنید و مشاهده کنید که گربه کدام یک را بیشتر دوست دارد.

  ۲ – گربه ها دوست دارند که ظرف توالتشان در جای آرامی باشد ولی نه در زاویه یا گوشه ای به این دلیل که میخواهند در حین دفع افراد و سایرین را به خوبی زیر نظر داشته باشند و در صورت لزوم به سرعت بتوانند از طرف خارج شده و یا فرار کنند.این بخشی از غریزیه آنهاست.

  ۳- همیشه به تعداد گربه ها بستر در اختیارشان بگذارید و یا حتی بیشتر مثلا اگر ۳ گربه دارید ۴ ظرف توالت در منزل داشته باشید.

  ۴- روزانه حداقل ۲ بار بستر را تمیز کنید و هفته ای حداقل یک بار ظرف خاک را با آب داغ به خوبی شسته و ضدعفونی نمایید.

  ۵-اگر گربه در جایی به غیر از ظرفش دفع ادرار یا مدفوع داشت ظرف خاکش را به آن نقطه منتقل کنید و اگر تمکانش نبود ظرف آب یا غذا و یا بستر خواب یا اسباب بازیهایش را در آن نقطه قرار دهید تا از دفع در آن نقطه به خصوص دلسرد شود.

  sd

   

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *